Озеленяване

Озеленяването на една градина или парк не е просто засаждане на растения, а процес включващ

много елементи, който превръща разработения ланшафтен  проект в жив организъм. Засаждането на дърветата, храстите и цветята е финален щрих, който раздвижва пейзажа и придава цвят, форма създава своеобразна зелена архитектура.

На всеки етап от този процес, решаващо значение има клиентът. Неговите лични предпочитания и идеи са определящи при реализирането на вече създадения проект.

Работата по изграждане на зелените площи включва следните основни етапи:

 

1. Подготовка на терена и вертикално планиране на зелените площи

Първата дейност при започване на работата по изграждане на зелените площи е почистването на терена от строителни и битови отпадъци. Ако е налице много плевелна раститетелност се препоръчва третиране с тотален хербицид, което ще позволи по-качествено и по-лесно почистване.

За оформяне на нивата на терена, съгласно проекта за Вертикална планировка в повечето случаи се налага внасянето на допълнителен хумус.

Фирма „КОМПАС-ФЛОРА“ разполага с необходимата механизация за извършване на вертикална планировка и подготовка на терените за озеленяване.

2. Доставка , аранжиране и засаждане на декоративна растителност

Подборът на здрав и качествен посадъчен материал е предпоставка за успешното прихващане и по – нататъшното развитие на декоративната растителност.

Наред с това се взема под внимание и чисто естетическия момент, именно доколко растенията си подхождат стилово, цветово, като размери и геометрични форми.

Едно от съществените предимства, налагащо фирма „КОМПАС-ФЛОРА“ е наличието на собствен Градински център. В него клиентите могат да видят заложената при проектирането растителност. Да подберат формите и размерите и, отговарящи на техните изисквания както за визия така и като ценови параметри.

Преди за се започне засаждане то е необходимо да се определи точното място на всяко растение. Изхождайки от проекта или схемата за изграждане на зелените площи с която разполагаме подреждаме на обекта по местата им закупените контейнерни декоративни растения. Едва когато сме доволни от гледката и получения резултат можем да пристъпим към засаждане.

3, Затревяване на тревни площи

Изграждането на тревни площи е сред най-важните градинарски дейности. Именно тревните площи създават връзката м/у всички декоративни ефекти в една градина и оформят красива завършеност на проекта за озеленяване.

4. Затревяване чрез полагане на тревен чим

Чимът представлява парче трева с правилна форма /най-често правоъгална/ с нейната коренова система, почва и листна част.

 

Затревяването с тревен чим е един от най бързите начини за получаване на завършена градина. След полагането на чима тревната площ на практика е готова за експлоатация. Вегетативната част на чима е плътна, гъста и придава перфектен вид на зелените площи.

Използаването на чимове е начин за създаване на тревни площи и през лятото, когато затревяване с тревна смеска не се препоръчва.